Newsletter: Dokončanje nepremičninskega projekta po stečaju glavnega izvajalca

Tip novice: Novice | 17. 10. 2013

SITULA, veliko mesto v srcu prestolnice, stanovanjsko-poslovni objekt podjetja Tridana d.o.o., ki ga skoraj v celoti financira Hypo Alpe-Adria-Bank d.d., je sredi julija 2013 pridobil uporabno dovoljenje. Čeprav je bil projekt v ključni fazi ustavljen zaradi stečaja glavnega izvajalca, smo po naročilu banke z izčrpno strokovno pomočjo podprli investitorja in pripeljali gradnjo do konca. 

Z 80.000 m2 površin za trg je SITULA primer zahtevnega projekta, ki je posebej izpostavljen glede na  trenutne razmere v slovenskem gradbeništvu. Za odločitev o dodatnem financiranju investitorja, namenjenega dokončanju gradnje, je banka potrebovala celovit pregled nad projektom. Naše storitve so v tej fazi zajemale natančen pregled presečnega stanja, sodelovanje pri razpisih izvedbenih del in pogajanju s podizvajalci, ki so ob odsotnosti glavnega izvajalci prevzeli nalogo dokončanja gradnje, izdelavo terminskega plana in predvsem identifikacijo njunih del za preprečitev nastajanja škode na objektu.

Ob odločitvi banke za nadaljevanje gradnje brez glavnega izvajalca smo sredi avgusta 2012 operativno prevzeli vlogo supernadzornika. Naš osnovni izziv, ki smo ga uspešno opravili, je bil projekt do uporabnega dovoljenja pripeljati znotraj začrtanega finančnega in časovnega okvirja. Ključne storitve, ki smo jih v tej fazi za naročnika opravili, so bile nadzor nad terminskim planom in napredovanjem del, pregled izvedbenih količin, cen in kakovosti, pregled porabe namenskih sredstev in ugotavljanje skladnosti s stroškovnikom projekta ter svetovanje pri racionalizaciji projekta.

Intenzivno smo sodelovali pri pregledu dokumentacije za pridobitev uporabnega dovoljenja in odpravi pomanjkljivosti, ugotovljenih pri kakovostnem prevzemu in tehničnem pregledu. V podporo investitorju smo pripravili koncept upravljanja objekta. Projekt smo do pridobitve uporabnega dovoljenja pripeljali v 11. mesecih.

Naročnik je o naši vlogi pri dokončanju projekta zapisal sledeče:

»Protim je s svojim strokovnim pristopom izdatno doprinesel k pozitivnemu razvoju dogodkov po težavah, ki so nastopile zaradi stečaja glavnega izvajalca del – Kraškega Zidarja -  predvsem z zagotavljanjem ustreznega pretoka informacij med banko in operativnim gradbiščem ter podporo pri sprejemanju odločitev, prav tako pa tudi s podporo pri iskanju operativnih rešitev med samim potekom gradnje«.

Ogled celotnega priporočila tukaj.

Dokončanje projekta SITULA je primer dobre prakse integralnega projektiranja in vodenja gradnje, ki izhaja iz kompetenc, s katerimi v podjetju Protim Ržišnik Perc razpolagamo pri vseh ključnih strokovnih disciplinah.

Protim Ržišnik Perc arhitekti in inženirji d.o.o.
Andrej Ržišnik, univ.dipl.inž.arh.
Direktor


Nazaj